Przechowywanie broni, a ustawa...
Przechowywanie broni, a ustawa, rozporządzenie z 16 września 2014 roku. Tego dnia zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Dostosowane do przepisów unijnych rozporządzenie weszło w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.
§ 2. Broń i amunicję przechowuje się w odpowiednio przystosowanym do tego celu pomieszczeniu, zwanym dalej „magazynem broni”, lub w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.
A tak ogólnie, to co to jest broń?
Art. 4. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć:
- broń palną, w tym broń bojową, myśliwską, sportową, gazową, alarmową i sygnałową;
- broń pneumatyczną;
- miotacze gazu obezwładniającego;
- narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu:
a) broń białą w postaci:
– ostrzy ukrytych w przedmiotach niemających wyglądu broni,
– kastetów i nunczaków,
– pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału,
– pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy,
b) broń cięciwową w postaci kusz,
c) przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej.
Na dostosowanie się do wymogów przechowywania broni i amunicji zgodnie z rozporządzeniem ustawodawca daje 5 lat okresu przejściowego. Wspomniany czas dostają podmioty i osoby, które uzyskały pozwolenie przed dniem wejścia w życie ustawy.
Podmioty i osoby, które uzyskały nowe pozwolenie po dniu wejścia w życie ustawy muszą dostosować się z dniem uzyskania nowego pozwolenia.
§ 12. Podmioty posiadające broń i amunicję oraz osoby posiadające broń i amunicję na podstawie pozwolenia, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy, które uzyskały pozwolenie na broń wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, dostosują sposób przechowywania broni i amunicji do wymogów, o których mowa w § 3–6:
1) w terminie 5 lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia;
2) z dniem uzyskania nowego pozwolenia na broń – w przypadku uzyskania nowego pozwolenia wydanego po dniu wejścia w życie tego rozporządzenia.
Przechowywanie broni w urządzeniu z atestem minimum S1
Wszystkie sejfy znajdujące się w naszej ofercie spełniają wymogi odnośnie przechowywania broni i amunicji. Nie sprzedajemy sejfów "zabawek" tylko w pełni profesjonalne urządzenia posiadające odpowiednie atesty. Jeśli chodzi o szafy zmodernizowane do dokumentów, to niektóre także przystosowano do przechowywania broni zgodnie z klasą S1 i S2. Klasa S1 to najchętniej kupowane urządzenia, natomiast klasa I to już sejfy dla bardziej wymagających klientów.
Dwudrzwiowa szafa na broń długą to możliwość przechowywania wielu innych przedmiotów, dzięki pojemnemu skarbczykowi i dodatkowym półkom. Również pudełka na drzwiach (lewych i prawych) pomieszczą mnóstwo drobnych przedmiotów. Dużo mniejszy sejf na broń krótką to skromniejsza kubatura do użytku, ale i długość broni jest tutaj inna. Bezpieczne przechowywanie broni nie powinno być tylko obowiązkiem ustawowym, ale także dla własnego dobra i spokoju.